Zaměstnáváme cizince: odpovědi na nejpalčivější otázky HR manažerů VIII

#ZamestnavameCizince Na webináři Zaměstnáváme cizince 2022 i v letošním roce s HR manažery z celého Česka pravidelně probíráme současnou imigrační a relokační situaci v zemi. Na začátku listopadu jsme vám odprezentovali novinky v oblasti kvót a dočasné ochrany o zodpověděli jsme vaše otázky z registračního formuláře o přechodném pobytu třetizemců a zaměstnávání studentů.

Na posledním webináři se nám sešlo více než 50 HR manažerů.

Na posledním webináři se nám sešlo více než 50 HR manažerů.

 

Jak je to teď s dočasnou ochranou?

➡️ Byla schválena nové verze zákona Lex Ukrajina, která počítá s prodloužením dočasné ochrany až do 31. 3. 2024. Zájemci se musí nejprve zaregistrovat online.

➡️ Blízcí rodinní příslušníci uprchlíků s dočasnou ochranou žijících v ČR, kteří dočasnou získali v jiném členském státě EU, mohou nyní podat novou žádost i v ČR a relokovat se sem.

 

Které národnosti lze do Česka relokovat přes program „kvalifikovaný zaměstnanec“?

➡️ Program kvalifikovaný zaměstnanec (kód CZ-ISCO 4–8) je určen pro firmy zaměstnávající středně až nízce kvalifikované zaměstnance. Často se jedná o pracovníky, které označujeme jako „modré límečky“.

➡️ Běžně lze do programu zařadit cizince z Ukrajiny, Mongolska, Filipín, Běloruska, Černé Hory, Moldávie, Kazachstánu a Indie. (Pozn. Ukrajina a Bělorusko v tuto chvíli fungují v jiném režimu.) Nově můžete přes tento program relokovat i kandidáty z Arménie, Gruzie a Severní Makedonie. 

➡️ Další důležitým poznatkem k tomuto tématu je, že došlo k převedení kvóty 2 000 zaměstnanců ze Lvova na další zastupitelské úřady. Došlo tedy k navýšením kvót v jiných zemích.

 

Přihlaste se k našim HR novinkám

Nechte nám svůj email a dostávejte užitečné tipy nejen pro zaměstnavatele expatů v České republice.

 

Jak a kde může třetizemec s manželkou Češkou zažádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU?

➡️ O přechodný pobyt se žádá na místním Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Schůzku si lze domluvit i přes telefon. Čekací doba je většinou 3 až 5 týdnů. Na schůzce je třeba kromě žádosti předložit např. Potvrzení o cestovním pojištění, potvrzení o ubytování (např. nájemní smlouvu, kde je i jméno manželky) a oddací list. Pokud se jedná o manžele, není třeba dokládat finance. Jakmile je žádost podaná, cizinec může začít pracovat, protože zde platí fikce pobytu.

 

Jak je to se zaměstnáváním zahraničních studentů?

➡️ Studenty ze zemí EU můžete zaměstnat jednoduše. Tito cizinci totiž v České republice mohou pobývat bez jakéhokoliv oprávnění a mají také volný vstup na trh práce. Je ale třeba je řádně nahlásit na Úřad práce. Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku o tom, co dělat bezprostředně po zaměstnání zahraničního pracovníka ZDE.

➡️ Studenti, kteří jsou občany třetích zemí (tedy ne občany EU), mohou rovněž v Česku pracovat. Musí však dodržet několik podmínek. Studovat musí prezenčně a musí se jednat o programy, které jsou v Česku akreditované. Za splnění těchto podmínek mají tito studenti volný vstup na trh práce. 

➡️ Jakmile je u vás ve firmě zaměstnáte, mohou si hned zažádat o zaměstnaneckou kartu.

➡️ Pro studenty, kteří nemají volný přístup na trh práce, je potom zaměstnanecká karta jedinou možností. 

➡️ Pozor, je dobré vědět, že pokud si po studiu změní účel pobytu, budou se tito potenciální zaměstnanci muset (po roce 2021) účastnit adaptačně-integračních kurzů.

 

Kdy se bude konat příští termín webináře?

Veškeré vypsané termíny jsou na našem LinkedInovém profilu. Už teď se těšíme, že vás mezi účastníky uvidíme. V mezičase se můžete přihlásit k odběru našeho měsíčního newsletteru, ve kterém pravidelně přinášíme novinky z oblasti zaměstnávání cizinců. Máte další otázky? 

Chtěli byste konzultovat situaci ohledně zaměstnávání cizinců u vás ve firmě? Obraťte se na CEO Andreu Tkačukovou na andrea@foreigners.cz.

Tereza Walsbergerová

Hello! I'm Tereza and I'm a wordsmith and literature nerd from Brno. Although I was born and raised in the Czech Republic, I know all too well from my time living in Texas what it's like to be a "stranger in a strange land." I am excited to share all kinds of information with y'all!

2 thoughts on “Zaměstnáváme cizince: odpovědi na nejpalčivější otázky HR manažerů VIII

 1. Dobrý den do FOREIGNERS,

  děkuji za to, co a jak děláte. Děláte to skvěle! A též za přehlednost a aktuálnost informací.

  Mějte krásný den!
  Veronika Havlíčková

  1. Dobrý den paní Havlíčková,
   moc děkujeme za milou zpětnou vazbu. Moc si toho vážíme.

   Kdybyste potřebovala s jakýmikoli imigračními nebo relokačními záležitostmi pomoct, obraťte se na nás. Rádi se Vám budeme věnovat.

   Zdraví,
   Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *