#ZamestnavameCizince Na webináři Zaměstnáváme cizince 2022 i v letošním roce s HR manažery z celého Česka pravidelně probíráme současnou imigrační a relokační situaci v zemi. Na začátku listopadu jsme vám odprezentovali novinky v oblasti kvót a dočasné ochrany o zodpověděli jsme vaše otázky z registračního formuláře o přechodném pobytu třetizemců a zaměstnávání studentů.
Na posledním webináři se nám sešlo více než 50 HR manažerů.
Jak je to teď s dočasnou ochranou?
➡️ Byla schválena nové verze zákona Lex Ukrajina, která počítá s prodloužením dočasné ochrany až do 31. 3. 2024. Zájemci se musí nejprve zaregistrovat online.
➡️ Blízcí rodinní příslušníci uprchlíků s dočasnou ochranou žijících v ČR, kteří dočasnou získali v jiném členském státě EU, mohou nyní podat novou žádost i v ČR a relokovat se sem.
Které národnosti lze do Česka relokovat přes program „kvalifikovaný zaměstnanec“?
➡️ Program kvalifikovaný zaměstnanec (kód CZ-ISCO 4–8) je určen pro firmy zaměstnávající středně až nízce kvalifikované zaměstnance. Často se jedná o pracovníky, které označujeme jako „modré límečky“.
➡️ Běžně lze do programu zařadit cizince z Ukrajiny, Mongolska, Filipín, Běloruska, Černé Hory, Moldávie, Kazachstánu a Indie. (Pozn. Ukrajina a Bělorusko v tuto chvíli fungují v jiném režimu.) Nově můžete přes tento program relokovat i kandidáty z Arménie, Gruzie a Severní Makedonie.
➡️ Další důležitým poznatkem k tomuto tématu je, že došlo k převedení kvóty 2 000 zaměstnanců ze Lvova na další zastupitelské úřady. Došlo tedy k navýšením kvót v jiných zemích.
Jak a kde může třetizemec s manželkou Češkou zažádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU?
➡️ O přechodný pobyt se žádá na místním Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Schůzku si lze domluvit i přes telefon. Čekací doba je většinou 3 až 5 týdnů. Na schůzce je třeba kromě žádosti předložit např. Potvrzení o cestovním pojištění, potvrzení o ubytování (např. nájemní smlouvu, kde je i jméno manželky) a oddací list. Pokud se jedná o manžele, není třeba dokládat finance. Jakmile je žádost podaná, cizinec může začít pracovat, protože zde platí fikce pobytu.
Jak je to se zaměstnáváním zahraničních studentů?
➡️ Studenty ze zemí EU můžete zaměstnat jednoduše. Tito cizinci totiž v České republice mohou pobývat bez jakéhokoliv oprávnění a mají také volný vstup na trh práce. Je ale třeba je řádně nahlásit na Úřad práce. Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku o tom, co dělat bezprostředně po zaměstnání zahraničního pracovníka ZDE.
➡️ Studenti, kteří jsou občany třetích zemí (tedy ne občany EU), mohou rovněž v Česku pracovat. Musí však dodržet několik podmínek. Studovat musí prezenčně a musí se jednat o programy, které jsou v Česku akreditované. Za splnění těchto podmínek mají tito studenti volný vstup na trh práce.
➡️ Jakmile je u vás ve firmě zaměstnáte, mohou si hned zažádat o zaměstnaneckou kartu.
➡️ Pro studenty, kteří nemají volný přístup na trh práce, je potom zaměstnanecká karta jedinou možností.
➡️ Pozor, je dobré vědět, že pokud si po studiu změní účel pobytu, budou se tito potenciální zaměstnanci muset (po roce 2021) účastnit adaptačně-integračních kurzů.
Kdy se bude konat příští termín webináře?
Veškeré vypsané termíny jsou na našem LinkedInovém profilu. Už teď se těšíme, že vás mezi účastníky uvidíme. V mezičase se můžete přihlásit k odběru našeho měsíčního newsletteru, ve kterém pravidelně přinášíme novinky z oblasti zaměstnávání cizinců. Máte další otázky?
Chtěli byste konzultovat situaci ohledně zaměstnávání cizinců u vás ve firmě? Obraťte se na CEO Andreu Tkačukovou na andrea@foreigners.cz.
Dobrý den do FOREIGNERS,
děkuji za to, co a jak děláte. Děláte to skvěle! A též za přehlednost a aktuálnost informací.
Mějte krásný den!
Veronika Havlíčková
Dobrý den paní Havlíčková,
moc děkujeme za milou zpětnou vazbu. Moc si toho vážíme.
Kdybyste potřebovala s jakýmikoli imigračními nebo relokačními záležitostmi pomoct, obraťte se na nás. Rádi se Vám budeme věnovat.
Zdraví,
Tereza