Lex Ukrajina IV: Možnost prodloužení dočasné ochrany do 31. 3. 2024

#ZamestnavameCizince Dobré zprávy pro uprchlíky z Ukrajiny, které možná zaměstnáváte u vás ve firmách. Jejich dočasná ochrana se totiž prodlužuje do 31. března 2024! Vláda konečně schválila balík zákonů Lex Ukrajina IV, který toto prodloužení umožňuje. Jak na to? A do kdy je třeba si prodlužku vyřídit? Téma jsme pro vás shrnuli v článku.

ukraine

Ukrajinští uprchlíci mají nyní možnost si dočasnou ochranu prodloužit až do 31. 3. 2024.

 

Prodloužení není automatické

Zaměstnáváte cizince z Ukrajiny? Nová verze zákona, která byla oficiálně schválena 30. listopadu, umožňuje prodloužení statutu dočasné ochrany až do 31. března 2024. Proces bude probíhat v několika etapách, aby se předešlo zahlcení pracovišť Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) na Ministerstvu vnitra. 

Zaměstnanci z Ukrajiny a jejich rodiny, které mají o prodloužení zájem, se budou muset nejprve zaregistrovat. Elektronickou registraci je třeba provést do 31. března 2023 (tedy do data platnosti štítku, který mají vylepený v pase). Ujistěte se, že o této podmínce ví, aby registraci nepropásli. 

Při registraci uprchlíci obdrží termín osobní návštěvy na OAMPu, kde jim bude do pasu vylepený štítek nový. Vylepování štítků by mělo probíhat do 30. 9. 2023.

Pozor, těm, kdo se nezaregistrují nebo nedostaví v domluveném termínu na OAMP, dočasná ochrana automaticky zanikne s koncem její původní platnosti (tedy 31. 3. 2023).

 

Další úpravy zákona Lex Ukrajina

Kromě prodloužení dočasné ochrany 4. novela zákona upravuje i další záležitosti související s pobytem ukrajinských uprchlíků na území České republiky. Patří sem např.:

 • zjednodušení pravidel pro získání kvalifikace v oboru psychologie
 • úprava pravidel pro zápisy ukrajinských dětí do školek a škol pro nadcházející školní rok
 • zjednodušení pravidel pro vyřazení dítěte ze školky při návratu na Ukrajinu

Dále je třeba připomenout, že občané Ukrajiny ještě stále nemohou žádat o jiný pobytový status, než je dočasná ochrana. Jediná výjimka se vztahuje na dlouhodobý pobyt za účelem soužití rodiny, o který mohou žádat po 6 měsících v ČR.

 

Další uprchlická vlna?

Je tu zima a časté přerušování dodávek tepla a elektřiny na Ukrajině může způsobit další vlnu uprchlické krize. Pokud k ní dojde, MVČR předeslalo, že bude zřejmě k prodloužení dočasné ochrany stačit jen elektronická registrace. O vývoji situace vás budeme informovat na našem LinkedInu a v měsíčním HR newsletteru

Zdroje článku: MVČR, ct24 

Tereza Walsbergerová

Hello! I'm Tereza and I'm a wordsmith and literature nerd from Brno. Although I was born and raised in the Czech Republic, I know all too well from my time living in Texas what it's like to be a "stranger in a strange land." I am excited to share all kinds of information with y'all!

4 thoughts on “Lex Ukrajina IV: Možnost prodloužení dočasné ochrany do 31. 3. 2024

 1. dobré odpoledne. Chci se zeptat jestli nemám vízum ale mam razítko strpeni, musím se taky zaregistrovat na prodolzeni nebo to bude pokračovat automaticky

  1. Dobrý den Mariano,
   včera jsme náhodou vydali článek, kde je toto specifikovavé.
   Mrkněte na https://blog.zamestnavamecizince.cz/docasna-ochrana-vizum-strpeni-prodlouzeni-velky-prehled/. Ale obecně nemusíte nic řešit, jen pokud byste chtěla novou nálepku, tak se můžete objednat online nebo telefonicky na OAMP (Odbor azylové a migrační politiky). Ale pozor, pokud se budete objednávat online, neklikejte v systému na dočasnou ochranu ale objednejte se na běžné služby.

   S pozdravem,
   Tereza

 2. Na základě Dočasné ochrany jsem poskytl v rodinném domě ubytování 4členné rodině,
  na kterou beru příspěvek ve výši 14000,- Kč. Podmínka byla, v r.2022, že bydlím jinde.
  Mám byt v os. vlastnictví v Praze. Nyní je požadováno , že musím mít trvalý pobyt spolu
  s nájemníky, abych měl nárok na podporu. Protože nechci opustit vlastní byt v Praze, mám
  nájemníkům dát výpověď? Bez příspěvku je nemohu ubytovávat.

  1. Dobrý den pane Nováku,
   omlouváme se za pozdní reakci. Z vašeho popisu mi přijde, že je to tak, jak říkáte, nicméně bych vám doporučila konzultovat věc s našimi imigračními speciality.
   Pošlete nám prosím e-mail na info@foreigners.cz.

   Krásný den,
   Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *