Dočasná ochrana, vízum strpění a jejich prodloužení – velký přehled

#ZamestnavameCizince Zaměstnáváte uprchlíky z Ukrajiny? Je tu rok 2023 a s ním na konci března přichází konec platnosti tzv. „dočasné ochrany“. Toto vízum, které je v ČR dlouhodobě běžencům udělováno, teď lze díky novele zákona Lex Ukrajina IV prodloužit až do 31. 3. 2024. Jak a dokdy lze vízum prodloužit? A jak rozeznáte, který typ víza vlastně váš zaměstnanec má? Přinášíme velký přehled všeho podstatného.

Veškeré informace o typu pobytu uprchlíka najdete v jejich pase.

Veškeré informace o typu pobytu uprchlíka najdete v jejich pase.

 

Jak rozpoznat typ pobytu uchazeče

Pokud si nejste jistí, jaké má váš kandidát z Ukrajiny vlastně vízum, odpověď vždy najdete v jeho cestovním pase. Kromě kódu klasické dočasné ochrany (D/DO/667, 668, 669) totiž mohou mít další typy kódů, které se s DO pojí:

 • Opakovaná dočasná ochrana – udělena uprchlíkům, kteří o svoji původní DO přišli z důvodu vycestování mimo povinné území (např. zpět na Ukrajinu) nebo registrací v jiném státě. Po opětovném zažádání jim byla udělena v ČR nová DO pod kódem D/DO/767-769.
 • Prodloužená dočasná ochrana – bude udělena uprchlíkům, kteří měli DO celou dobu a jen si teď prodlužují platnost. U té najdete kód D/DO/867-869. Nové žádosti o dočasnou ochranu jsou udělovány s platností do 31. 3. 2024.
 • Prodloužená nebo nová speciální víza strpění (původně kód D/VS/91) jsou udělena nově pod kódem D/SD/91

 

Prodloužení víza strpění

Co se týče speciálních víz strpění (tedy víza, která dostávali uprchlíci, kteří nedostali DO nebo kteří si o něj z nějakého důvodu požádali místo DO), ta se od 1. ledna 2023 prodlužují automaticky. 

Pokud zaměstnáváte Ukrajince s tímto vízem, už se nemusí o nic starat ani nikam chodit. Všem úřadům (tj. Úřadu práce, OSSZ a pojišťovně) se tato informace automaticky propíše do systému. 

Pokud si vaši zaměstnanci s vízem strpění chtějí nechat do pasu nalepis nový štítek, musí se ale už objednat na Odbor azylové a migrační politiky (OAMP), a to telefonicky nebo online systémem. Dejte jim vědět, že se na vylepení nového štítku mají klasicky objednat jako na jakýkoli jiný úkon na OAMPu. Hlavně by neměli ve FRS klikat na „dočasnou ochranu“, protože se nejedná o jejich doklad.

Tato víza nově umožňují tzv. vstup „multi“, tj. Ukrajinci na ně mohou cestovat i mimo Schengen a opakovaně překračovat hranice bez toho, aniž by o vízum přišli.

 

Přihlaste se k našim HR novinkám

Nechte nám svůj email a dostávejte užitečné tipy nejen pro zaměstnavatele expatů v České republice.

 

Prodloužení dočasné ochrany

Pokud zaměstnáváte Ukrajince s dočasnou ochranou, ti už k prodlužování budou muset přistoupit aktivně a vše zvládnout v termínu. 

Všichni držitelé DO, kteří si ji chtějí prodloužit, se musí do 31. 3. 2023 zaregistrovat přes nový informační portál MVČR. Toto datum platí i pro držitele DO, kteří si o tato víza zažádali hned ze začátku konfliktu a platnost jejich víza podle vízového štítku končila ještě před 31. 3. 2023 (ta byla totiž prodloužena do tohoto datumu).

 Registrační portál bude patrně spuštěn 30. 1. 2023. Upozorněte své zaměstnance, že mají počítat s přetěžováním a „padáním“ systému a popřípadě ať to zkusí zase za pár dní. Očekává se totiž velký nápor registrantů. 

 

Postup prodloužení dočasné ochrany

1) Prodlužka bude nejprve probíhat přes INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva vnitra ČR (ten bude pravděpodobně spuštěn 30. ledna a bude v česko-ukrajinštině). K registraci je třeba použít jeden e-mail na každou jednu osobu (tj. manžel nemůže použít stejný e-mail pro sebe a manželku, popř. HR nemůže použít svůj e-mail pro více svých zaměstnanců s DO). 

2) Cizinci přijde potvrzující e-mail s proklikem na formulář, který je třeba vyplnit a odeslat do 31. března 2023.

3) Údaje ve formuláři zahrnují jméno, příjmení, datum narození, telefon, pohlaví a adresu pobytu na území. Rovněž bude potřeba cestovní doklad a číslo původního víza. Kdo pas nemá, tuto kolonku vyplňovat nemusí a zvolí kolonku „nemám pas“. Pokud má starý pas bez biometrie, rovněž zvolí kolonku „nemám pas“. Pokud má nový pas, který ale ještě nenahlásil na OAMPu, musí vyplnit číslo starého pasu. Pokud si číslo starého pasu nepamatuje, rovněž vybere kolonku „nemám pas“. (POZOR, pokud pas cizinec má a kolonku nevyplní, systém ho nepustí dál.)

4) Ověření osob 18+ – v tomto kroku je možné přidat děti nebo další osoby. Je třeba vyplnit jejich základní údaje a specifikovat vztah mezi nimi a žadatelem (vztah bude třeba poté na OAMPu doložit – systém cizince na tuto skutečnost upozorní a ukáže mu vzory dokumentů). V tomto bodě k osobě lze přidat až 9 dalších osob. Pokud je např. dítě zapsáno v pasu rodiče, je třeba u něj číslo příslušného pasu uvést.

5) Následuje výběr pracoviště a termínu. Ten MVČR cizinci nabídne v nejbližší době tak, aby mohli přijít všechny osoby, které zaregistroval, najednou.

6) Tímto je rezervace dokončena. Do 60 minut by cizinci měl přijít potvrzovací e-mail.

 

DŮLEŽITÉ: Tento potvrzovací e-mail de facto cizinci prodlužuje dočasnou ochranu do 30. září 2023. Tento e-mail si od svých Ukrajinců s DO vyžádejte. Jen s tím totiž máte jistotu, že má zaměstnanec stále ještě volný vstup na trh práce. Po 30. září zaměstnance také poproste, aby vám ukázali i nový štítek v pase, který potvrzuje prodloužení DO a tedy i volného vstupu na trh práce, a to až do 31. 3. 2024. Zaměstnavatel má EVIDENČNÍ POVINNOST si tyto e-maily a štíky vyžádat a důkazy si evidovat. Deloitte taktéž doporučuje informovat o prodloužení dočasné ochrany vašeho každého zaměstnance Úřad práce.

 

Jak probíhá schůzka na OAMPu

Na OAMP (na adrese zvolené při registraci) se cizinec musí dostavit nejpozději do 30. září 2023. Nový vízový štítek si na schůzce mohou vyzvednout jen osoby nad 18 let (včetně) a nelze je převzít na plnou moc. 

Děti pod 18 let v tomto případě nemusí bít přítomné. Je to nicméně lepší, protože OAMP při této příležitosti pořizuje fotografie do systému, jelikož ještě o většině dětí nemá biometrické údaje.

S sebou si cizinec musí vzít: biometrický cestovní pas a doklad o DO, který má buď vlepený v pase, nebo pokud neměl pas, tak ať si vezme veškeré jiné dokumenty nebo razítka, které kdy v souvislosti s DO dostal (například hraniční průvodku atp.), doklad o ubytování nebo nájemní smlouv (pokud jej přinesl na OAMP před červnem 2022) a dokument prokazující vztah ke „spolužadateli“ mladšímu 18 let (viz e-mail, který obržší po registraci).

Pokud se někdo (např. senior) nemůže na OAMP dostavit osobně, mohou cizinci požádat o výjimku. Tuto výjimku je třeba řešit přes obecnou infolinku OAMPu.

POZOR: Termín lze změnit jen jednou, a to maximálně 48 hodin před termínem schůzky. Měnit termíny nedoporučujeme, protože se tím Ukrajinci vystavují riziku, že se nestihnou dostavit v termínu a dočasná ochrana jim vyprší.

JE DOBRÉ VĚDĚT: Cizinci mohou za podmínky dokončení registrace viz výše v období mezi 31. 3. a 30. 9. 2023 cestovat v rámci Schengenského prostoru. Česká republika bude zbytek členů o prodloužení jejich víza informovat.

 

Propadnutí dočasné ochrany

Pokud si prodloužení cizinec v termínu nevyřídí, dočasná ochrana mu propadne. To bude znamenat, že automaticky ztratí volný vstup na trh práce. Propadnutí ovlivní i další členy jeho rodiny, kteří jsou na něj navázaní. 

Zároveň cizinci skončí možnost využívat veřejné pojištění popřípadě hradit zálohy za zdravotní pojištění jako tzv. „osoba bez zdanitelných příjmů“ a bude si tak muset zakoupit komplexní zdravotní pojištění pro cizince.

 

POKUD SE CIZINEC DO 31. 3. NEZAREGISTRUJE ONLINE A DO 30. 9. 2023 SE NEDOSTAVÍ NA OAMP, JEHO DOČASNÁ OCHRANA ZANIKNE!

 

Celý vládní návrh zákona najdete ZDE. O vývoji situace vás budeme informovat na našem LinkedInu a v měsíčním HR newsletteru

Potřebujete pomoct se zaměstnáváním cizinců ze třetích zemí jiné než ukrajinské národnosti? Ozvěte se CEO Andree Tkačukové; rádi vám se vším pomůžeme.

Zdroj článku: MVČR
Zdroj fotografie: Canva

Tereza Walsbergerová

Hello! I'm Tereza and I'm a wordsmith and literature nerd from Brno. Although I was born and raised in the Czech Republic, I know all too well from my time living in Texas what it's like to be a "stranger in a strange land." I am excited to share all kinds of information with y'all!

16 thoughts on “Dočasná ochrana, vízum strpění a jejich prodloužení – velký přehled

 1. Máte chybu.

  “Prodloužená nebo nová speciální víza strpění (původně kód D/VS/U) jsou udělena nově pod kódem D/SD/91“

  To není pravda, D/SD/91 má původní kod D/VS/91.
  D/VS/U je vízum dočasné ochrany.

   1. Dobrý den,

    kód D/VC/91 není. Je pouze D/VS/91 a to je vízum k pobytu nad 90 dnů vícenásobné – účel pobytu strpění dle zákona č. 326/1999 Sb.

 2. Nikde jsem se nedočetl, jak má postupovat Ukrajinec 65+, který se ubytuje u znýmách v ČR a neví, jak dlouho zde bude muset pobývat, protože u nich boje nyní začaly /Záporoží/. Jak má postupovat on při získání víza strpění a dočasné ochrany a s tím související finanční pomoci. Přicestoval přes Polsko 24.3.2023.

 3. Dobrý den.Má sestra měla vízum ochrany Polska . Muže po příjezdu do ČR žádat o vízum dočasně ochrany?

 4. Dobry den, mela jsem ukrajinsky pas, tak mi dali vizum formou listu, ted uz mam zahranicni pas, jak tam mam to vizum vlepit?

  1. Dobrý den, měla byste nový cestovní pas nahlásit do 3 dnů na OAMP MVČR, tam vám znovu udělí to samé vízum (čili nalepí znovu ten vízový štítek na novém pasu).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *