#ZamestnavameCizince Věnujete se zaměstnávání cizinců? V tom případě určitě víte, že se občas stává, že se cizinci rozhodnou ČR z osobních nebo pracovních důvodů opustit. Než se za nimi ale zavřou dveře letadla, vy i oni nesmíte zapomenout na povinnosti, které je třeba v takovém případě splnit. Co všechno se musí zařídit se dozvíte v článku.
Důležité je zejména to, aby cizinec zrušil všechny smlouvy, které v ČR uzavřel.
Co zařídit ze strany HR/zaměstnavatele
Ze všeho nejdříve je nutné se zaměstnancem pořešit ukončení pracovního poměru. Pokud dal cizinec výpověď sám, následuje klasická výpovědní lhůta, která trvá 2 kalendářní měsíce.
U cizinců s volným vstupem na trh práce je třeba nahlašovat ukončení zaměstnání na Úřadu práce, a to do 10 kalendářních dnů. Vzor formuláře najdete na stránkách MPSV.
U zaměstnanců bez volného vstupu (tj. u těch, co jsou u vás například na zaměstnaneckou kartu, modrou kartu nebo ICT kartu, popřípadě mají pracovní povolení) je třeba na Úřad práce nahlásit, že:
- Cizinec ukončil zaměstnání před uplynutím doby, na kterou bylo povolení vydáno (do 10 dnů ode dne ukončení).
- Zaměstnání bylo cizinci ukončeno výpovědí z některých důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů (do 10 dnů ode dne ukončení).
- Zaměstnání bylo cizinci ukončeno okamžitým zrušením podle § 56 zákoníku práce (do 10 dnů ode dne ukončení).
K oznámení ukončení poměru z jakéhokoli důvodu využijte formulář sdělení o nenastoupení nebo předčasném ukončení.
Pozor, při ukončení zaměstnání výpovědí, dohodou nebo okamžitým zrušením je zaměstnavatel povinen uvést i důvod ukončení tohoto zaměstnání.
O odchodu zaměstnance byste měli informovat také příslušnou zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení.
Co by si měl zařídit cizinec sám
Kromě podání výpovědi, popřípadě ukončení pracovního poměru dohodou, by cizinec neměl zapomenout na spoustu dalších praktických věcí, než ČR opustí.
- Ukončení nájemní smlouvy: Cizinec by měl v souladu s nájemní smlouvou oznámit majiteli nemovitosti, že ji chce ukončit. Výpovědní lhůta zpravidla trvá 3 měsíce a běží od prvního dne NÁSLEDUJÍCÍHO kalendářního měsíce, takže cizince upozorněte, aby smlouvu ukončil včas a nemusel potom zbytečně čekat nebo platit nájem za prázdný byt. Pokud má na sebe cizinec napsané i energie, je třeba pořešit i to.
- Ukončení smluv s telekomunikacemi: Cizinec by měl obvolat svého poskytovatele internetu, telefonního operátora a poskytovatele televize, pokud tyto službu využívá. Ty by měl vyrozumět o tom, že chce ukončit smlouvu z důvodu odjezdu z ČR.
- Odhlášení od povinných poplatků: Pokud má váš zahraniční zaměstnanec povinnost platit určité poplatky (např. poplatky za odpad, poplatky za psa nebo koncesionářské poplatky), je potřeba, aby se z nich odhlásil. To může učinit na tom stejném místě a tím stejným způsobem, kterým se k nim přihlásil. Pokud tak cizinec neučiní, instituce jej budou při neplacení brát automaticky jako dlužníka.
- Ukončení pojistných smluv: Stejně tak je třeba nezapomenout na ukončení veškerých pojistných smluv. V případě rodinných příslušníků vašich zaměstnanců kteří bez veřejné zdravotní pojištění se bude jednat hlavně o Komplexní zdravotní pojištění pro cizince. Další pojistky, které by cizinec mohl mít, a je třeba je zrušit, mohou být například Pojištění odpovědnosti nebo pojištění Škoda z výkonu povolání.
- Informování svého obvodního lékaře: Pokud si tu během svého pobytu cizinec našel obvodního lékaře, je dobré i jemu svůj odjezd oznámit. Navíc si od něj může zahraniční zaměstnanec vyžádat své lékařské záznamy, které potom předá novému doktorovi.
Imigrační povinnosti
Pokud se cizinec rozhodne odstěhovat z Česka, poslední věc, na kterou by rozhodně neměl zapomenout, je odevzdání svého pobytového oprávnění. A to ať už je občan EU s osvědčením o registraci nebo třetizemec s kartou pobytu.
Pobytovou kartičku je třeba odevzdat na Odboru azylové a migrační politiky alespoň 3 dny před odjezdem. Pokud průkaz z nějakého důvodu potřebuje při odjezdu, další možností je jej do Česka poslat poštou.
Zajímá vás více o zaměstnávání cizinců v Česku – vízové a jiné imigrační záležitosti, rozhovory, tipy z praxe? Sledujte náš blog a odebírejte náš HR newsletter, aby vám nic neuniklo!
Photo source: Vlada Kaprovic, pexels.com