Bývá to jeden z dotazů expatů, kteří jsou “hirováni” do České republiky nebo obecně do ciziny: Můžu s sebou vzít manžela/manželku a děti? Jestliže i vy se právě chystáte nabídnout pracovní pozici kandidátovi, který má vlastní rodinu a s největší pravděpodobností se bude chtít relokovat i s ní, pak jej můžete uklidnit. S takovými situacemi česká legislativa počítá a postup je rozdílný podle toho, zda zahraniční zaměstnanec pochází z unijní či třetí země, a taky podle toho, jak dlouho v ČR plánuje zůstat.
-
Povolení k přechodnému pobytu rodinných příslušníků občanů Evropské unie
Jedná se o druh povolení k pobytu nad 90 dní určené občanům třetích zemí, kteří jsou rodinnými příslušníky občanů EU, Norska, Lichtenštejnska, Islandu, Švýcarska a za určitých podmínek taky Velké Británie.
Rodinní příslušníci se u tohoto typu pobytu dělí na blízké a vzdálené. Tyto skupiny se pak liší tím, s jakým typem víza mohou podávat žádost na území ČR, pojištěním, financemi aj.
Mezi blízké příbuzné občana ČR patří kupříkladu manžel/manželka, registrovaný partner/partnerka stejného pohlaví či potomek mladší 21 let. Vzdáleným příbuzným občana EU se rozumí příbuzní jako sestra/bratr, teta/strýc, sestřenice/bratranec, druh/družka.
Povolení se vydává maximálně na 3 nebo 5 let.
Jaké jsou výhody tohoto povolení k pobytu?
Expati, kteří v ČR pobývají coby rodinní příslušníci EU občana, mohou bez zvláštního oprávnění v zemi pracovat, a to i v době, kdy čekají na rozhodnutí o své žádosti – stačí k tomu vízový štítek v pase.
Vyřízení žádosti oficiálně trvá do 60 dnů, z naší praxe ovšem víme, že je to velmi často mnohem déle.
-
Vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem rodinným
Dlouhodobé vízum (k pobytu nad 90 dnů) za účelem rodinným slouží rodinným příslušníkům občanů třetích zemí, kteří chtějí zůstat v ČR se svým rodinným příslušníkem – třetizemcem.
Kdo může o toto pobytové oprávnění žádat?
Podmínkou k žádosti je tvořit s cizincem s povoleným pobytem na území rodinu v užším smyslu s předpokladem zůstat v tuzemsku déle než 3 měsíce.
Rodinou v užším smyslu se rozumí například:
- manželé či registrovaní partneři stejného pohlaví
- rodiče a nezletilé děti
- příbuzní závislí na péči
Vízum za účelem rodinným lze udělit i jiným rodinným příslušníkům, pokaždé ovšem záleží na posouzení daného případu Ministerstvem vnitra.
Jaké jsou výhody/nevýhody tohoto pobytového oprávnění:
Podstatným benefitem je to, že pokud se žadatel navazuje na držitele zaměstnanecké karty, může si tento rodinný příslušník podat žádost o dlouhodobý pobyt za účelem rodinným okamžitě spolu s cizincem, který si právě žádá o zaměstnaneckou kartu. Tím pádem mohou do České republiky přijet společně. (To je rozdíl oproti žádosti o dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny, kde je nutné, aby byl cizinec držitelem zaměstnanecké karty alespoň 6 měsíců.)
Na druhou stranu ve srovnání s dlouhodobým pobytem za účelem soužití, toto pobytové oprávnění nedává svému držiteli volný vstup na trh práce. Je tedy nutné si případně podat žádost o povolení k zaměstnání.
Žádost o dlouhodobé vízum je od dosažení 12 let věku nutné podat osobně (u žadatelů mladších 15 let je vyžadována přítomnost rovněž zákonného zástupce). Žádosti přijímá český zastupitelský úřad v zahraničí.
Vízum se vydává na dobu nejdéle 1 roku.
Lhůta pro vyřízení žádosti činí 90 dnů, ve zvlášť složitých případech je to 120 dnů.
- Povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny
Tento typ povolení k pobytu je určený pro rodinné příslušníky občanů třetích zemí, kteří v ČR plánují zůstat déle než 1 rok a slučují se s třetizemcem, který už má v ČR platné pobytové oprávnění.
Kdo může o toto povolení žádat?
- manžel nebo manželka cizince – platí i pro registrovaná partnerství stejnopohlavních párů
- nezletilé dítě (do 18 let), případně nezletilé dítě manžela nebo manželky (nevlastní dítě)
- zletilé finančně nezaopatřené dítě – platí pro děti neschopné se o sebe postarat ze zdravotních důvodů
- nezletilé dítě (do 18 let) svěřené do náhradní rodinné péče nebo dítě osvojené
- nezletilé dítě (do 18 let), jehož poručník je cizinec, případně manžel nebo manželka cizince, a péče o toto nezletilé dítě se bude vykonávat na území České republiky
- osamělý rodič starší 65 let (matka nebo otec cizince) – svobodný, rozvedený či ovdovělý
- osamělý rodič bez ohledu na věk (matka nebo otec cizince), který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat – svobodný, rozvedený či ovdovělý
POZOR:
Vzhledem ke změně zákona účinné od 1. července 2024 mohou žádat o dlouhodobý pobyt za účelem soužití rodiny včetně jeho prodloužení na území pouze nezletilé děti do 18 let. Nezaopatřené zletilé děti do 26 let se tím pádem už nemůžou sloučit s rodiči a musí si žádat o jiný typ pobytu (studium, zaměstnání,…).
Jestliže je žadatelem manžel, manželka anebo dítě, musí rodinný příslušník, na něhož se navazují, splňovat alespoň 1 z těchto kritérií (netýká se například nezletilých osvojených dětí, osamělých rodičů nad 65 let aj.):
- Má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu a na území České republiky žije déle než 15 měsíců. Oběma manželům je minimálně 20 let.
- Má platnou zaměstnaneckou kartu a na území ČR žije déle než 6 měsíců.
- Má platnou modrou kartu nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU nebo dlouhodobý pobyt za účelem investování.
- Má povolení k dlouhodobému pobytu za účelem vědeckého výzkumu nebo má o toto povolení alespoň požádáno.
- Má alespoň požádáno o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem hledání zaměstnání/zahájení podnikatelské činnosti.
Žádosti se podávají osobně, opět na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí anebo také na oddělení azylové a migrační politiky, jestliže je už dotyčný na území a je držitelem jiného dlouhodobého pobytu či víza. Děti ve věku 12 až 15 let musí být doprovázeny rodičem / zákonným zástupcem, který za ně žádost podá.
Jaké jsou výhody tohoto pobytového oprávnění?
Jednoznačným plusem je volný vstup na trh práce – to je výhoda v porovnání s předchozím popsaným typem dlouhodobého pobytu za účelem rodinným.
Povolení se vydává na stejně dlouhou dobu, jako je platnost průkazu o povolení k pobytu toho rodinného příslušníka, se kterým dotyčný plánuje v ČR žít, tudíž v případě sloučení na držitele modré karty je to až na 3 roky. Minimálně však na 1 rok.
Zákonná lhůta pro rozhodnutí žádosti je až 270 dnů.
Nevíte si rady s tím, jaký typ pobytového či vízového oprávnění pro své zaměstnance ze zahraničí vybrat?
Nejste si jistí, co všechno je k žádostem potřeba a raději byste tyto byrokratické úkony přenechali imigračnímu poradci, který ví, co a kam kdy poslat, co si pohlídat, čeho se vyvarovat?
Obraťte se na nás ve Foreigners a my vám a vašim nastupujícím kolegům z ciziny s radostí pomůžeme.
Zdroj úvodní fotografie: Canva.com