Sweetheart Visa aneb slučování nesezdaných partnerů za koronaviru

Když se na začátku minulého roku začal po světě šířit koronavirus, mnoho států ihned uzavřelo své hranice. Kvůli tomu mohli často zpátky přicestovat jen občané těchto zemí a lidé, kteří měli v zemi nějaký typ povolení k pobytu. Mnoho lidí se tak nemohlo do dané země dostat vůbec. Teď je sice situace lepší, ale pořád existují cizinci, kteří nevědí, jestli do země přicestovat můžou. Co tedy poradit například vašemu zahraničnímu zaměstnanci, kterému v zahraničí uvízl partner či partnerka?

Co je to “Sweetheart Visa”?

Pod pojmem “sweetheart vízum” je těžké představit si něco konkrétního. O co se tedy jedná? Ministerstvo zahraničí pro něj má poměrně kuriózní název “Agenda lásky”. Jde o program, který pomáhá cizincům ze zemí mimo EU dostat se do České republiky, i když spolu nejsou sezdáni. To totiž dlouhou dobu nebylo vůbec možné, protože vízum za účelem sloučení, které se v takových případech používá, se vzhledem ke koronaviru na nesezdané partnery vůbec nevztahovalo a mohli o něj žádat jen nejbližší příbuzní (tj. manžel či manželka a děti). Tyto mezinárodní páry tak zůstaly na mnoho měsíců rozděleny, pokud se expat ještě před uzavřením hranic rozhodl opustit Česko a zpět se už včas vrátit nestihl. Ministerstvo zahraničí se ale rozhodlo nesezdaným mezinárodním párům vyjít vstříc a od 21. září 2020 mohou do Česka přicestovat i oni. I to má ovšem jeden háček.

Jak to chodí

Pokud je váš zaměstnanec občanem EU a chce, aby za ním přicestoval jeho partner, musí si podat žádost o povolení k pobytu za účelem sloučení s partnerem EU. O to se žádá přímo v České republice na Oddělení azylové a migrační politiky (OAMP). V případě, že je partner vašeho zaměstnance třetizemec, nastává problém ho sem dostat, aby si žádost o povolení k pobytu za účelem sloučení vůbec mohl podat. Z toho důvodu Ministerstvo zahraničí pozměnilo podmínky jak pro ty třetizemce, co potřebují k přicestování do ČR vízum, tak pro ty, co můžou přijet bezvízově. Partner z bezvízové země (např. USA) si nechá potvrdit formulář od Ministerstva zahraničí a s tím sem může přiletět. Partner, který potřebuje vízum, si podá žádost o schengenské vízum „nesezdaných partnerů občana EU nebo občana ČR“, což dřív možné nebylo. Na jeho základě sem pak smí přiletět a podat si na OAMP žádost o pobyt.

Sweetheart víza
Sweetheart víza pomáhají párům rozděleným pandemií se znovu setkat na území České republiky.

Má váš zaměstnanec české občanství nebo trvalý pobyt?

Ideální je situace, kdy má váš zahraniční zaměstnanec české občanství. V takovém případě není totiž co řešit a jeho partner si může podat žádost o přechodný pobyt jako rodinný příslušník občana EU. O české občanství se ovšem, vzhledem k podmínkám pro jeho získání, většina cizinců stěhujících se do Česka za prací žádat nikdy nebude. Dobrou zprávou proto je, že o sloučení lze požádat i v případě, že váš zaměstnanec má v České republice povolení k trvalému pobytu. V souvislosti s tím je také dobré připomenout, že Ministerstvo školství plánuje zpřísnit zkoušku z češtiny pro třetizemce žádající právě o trvalý pobyt. Doporučujeme tedy o něj zažádat co nejdříve, aby se váš zahraniční zaměstnanec, který o jeho získání uvažuje, přísnější zkoušce vyhnul.

Je váš zahraniční zaměstnanec občanem EU?

I v případě, že váš zaměstnanec není českým občanem a nemá v Česku ani povolení k trvalému pobytu, je zde možnost, že se mu povede svého partnera uvízlého v cizině dostat do České republiky. Podmínkou ale je, aby byl občanem Evropské unie. Například partneři Britů pobývajících v České republice už se ovšem zpět do země jen tak nedostanou, protože Velká Británie definitivně vystoupila z Evropské unie počátkem tohoto roku.

Přihlaste se k našim HR novinkám

Nechte nám svůj email a dostávejte užitečné tipy nejen pro zaměstnavatele expatů v České republice.

Co když je váš zaměstnanec třetizemec?

Jak už vyplývá ze zmínky o občanech Spojeného království, největší problém mají partneři třetizemců žijících v České republice. Pokud je tedy vašim zaměstnancem právě osoba pocházející ze země mimo EU a nemá ani české občanství, ani trvalý pobyt, jeho partner se do Česka dostat nemůže. Jedinou možností pro slučování takových párů, které tvoří dva třetizemci, je podání žádosti o dlouhodobé vízum za účelem společného soužití. Ty se ovšem – alespoň zatím – udělují blízkým rodinným příslušníkům jako manžel či manželka, dítě, rodič atd. O ně si tak, pokud nebude sjednána změna, v tuto chvíli podávat nemůže. Jedinou možností je tedy čekat, nebo se setkat v té zemi, kde se nachází partner, pokud je to možné.

Za jakých okolností vízum uděleno nebude

K tomu, aby bylo toto vízum uděleno a partner vašeho zahraničního zaměstnance mohl do České republiky přijet, je nezbytné, aby předložili důkazy o tom, že jsou v dlouhodobém vztahu. Vízum nebude uděleno těm partnerům, kteří trvalý vztah nedoloží, nebo budou existenci vztahu opírat např. o čerstvě vydané dokumenty a potvrzení nebo o vzájemnou korespondenci bez historie návštěv.

Pokud potřebujete pomoci s relokací vašich zaměstnanců do Česka, neváhejte se nám ozvat – rádi za vás vše zařídíme! Neváhejte se na nás obrátit také v případě, že by některý z vašich zaměstnanců potřeboval svého partnera či partnerku dostat do ČR právě prostřednictvím “sweetheart víza”, Naši zkušení imigrační konzultanti si s veškerým papírováním snadno poradí!

Zdroje informací: expats.cz. schengenvisa.info odkaz I a odkaz II, MVČR.cz, ČSSD.cz, MZV.cz odkaz I a odkaz II
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Anna Minjaríková

Hello, readers! My job is to provide you with some interesting tips and useful information about all the things Czech. ♫ I'll be there for you! ♫

2 thoughts on “Sweetheart Visa aneb slučování nesezdaných partnerů za koronaviru

 1. Dobrý den,
  Potřebuji poradit, můj přítel je z Gruzie, náš vztah trvá od července 2019, v červenci 2020 se vrátil do Gruzie a vzhledem k situaci se nemohl vrátit, já jela za ním na návštěvu. Teď přicestoval, ale jen na 3 měsíční vízum. Chtěla bych vědět jak by mohl v Česku zůstat. Děkuji Jana Vrbová

  1. Dobrý den paní Vrbová,
   Díky za dotaz. Jelikož Vy jste Češka, Váš partner si podle mě může podat žádost o přechodný pobyt jako rodinný příslušník občana EU. Pokud byste potřebovala pomoct zařídit pro přítele residence permit, určitě se na nás obraťte. Stačí mrknout sem: https://www.foreigners.cz/residence-permit, nebo popsat Vaši situaci na emailové adrese info@foreigners.cz a naši imigrační specialisté se Vás ujmou a pomohou Vám vše zařídit, pokud by tam byly nějaké komplikace. Budu Vám držet palce!

   Hezký den,
   Tereza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *