Chystá se zpřísnění definice pojmu „rodinný příslušník“ v případě občanů EU

Ministerstvo vnitra přišlo s novelou zákona o pobytu cizinců, která, pokud bude schválena, pozmění definici pojmu “rodinný příslušník” v případě občanů EU pobývajících v České republice. Tímto novým návrhem ministerstva by byla odlišena nejbližší rodina daného občana EU od lidí, kteří s ním mají pouze volnější příbuzenské vazby. Návrh 17. prosince podpořila i Poslanecká sněmovna a nyní má být posouzen Výborem pro bezpečnost.

Rodina versus příbuzný

Tato novela zákona podle ministra vnitra Jana Hamáčka reaguje na nařízení Evropské unie by průkazy totožnosti a vydávaná povolení k pobytu pro občany EU měly silnější zabezpečení. To ovšem také znamená, že některé doklady bude z tohoto důvodu nutné vyměnit. Tento zákon však zároveň, v souladu s dohodou o vystoupení Velké Británie z EU umožňuje nadále pobývat v Česku Britům, kteří v České republic budou oprávněně žít ke konci roku 2020. 

Přihlaste se k našim HR novinkám

Nechte nám svůj email a dostávejte užitečné tipy nejen pro zaměstnavatele expatů v České republice.

Nový zákon by změnil to, jak je v Česku v případě cizinců definována nejbližší rodina. Dosud totiž nebylo rozlišováno mezi rodinnými příslušníky jako například manželi, dětmi nebo rodiči občana EU a tzv. oprávněnými osobami, kterými jsou například nesezdaní partneři nebo lidé závislí na péči občana EU. Díky tomu, že mezi těmito dvěma skupinami nebyl z právního hlediska rozdíl, měly obě stejná práva. To doposud hrálo velkou roli při slučování rodin, což například pomohlo mnoha cizincům dostat se zpět do ČR během první vlny pandemie koronaviru. Podle ministerstva vnitra ovšem není něco takového jednak běžnou praxí v jiných zemích a zároveň není takovýto postup ani opodstatněný. 

EU flag
Novelou zákona podle ministra Jana Hamáčka reaguje ministerstvo na nařízení Evropské unie.

Co to znamená pro cizince

Až doposud cizinci ze zemí EU do České republiky s sebou přivézt například i své partnery, s nimiž nebyli sezdáni, či závislé osoby, což však, pokud bude návrh schválen, nebude nadále možné. Jinými slovy to znamená, že na pobytovou kartu k přechodnému pobytu a kartu trvalého pobytu by tak v budoucnu měli nárok pouze užší rodinní příslušníci, tj. manželé, rodiče či děti občanů EU. Lidé spadající do druhé skupiny by sice měli vstup jednodušší než lidé z třetích zemí (tedy ze zemí mimo EU), ale znamenalo by to, že na pobyt v Česku nebudou mít, na rozdíl od lidí spadající mezi nejbližší rodinu, automaticky právo. Tím má být údajně zamezeno zneužívání těchto pobytových programů, jak uvedlo ministerstvo. Lidé, kteří v ČR ovšem již pobývají budou mít i nadále možnost zde zůstat – změna tak ovlivní pouze ty, kteří do země budou přijíždět v budoucnu.

Vzhledem k tomu, že návrh byl 17. prosince schválen Sněmovnou, čeká se na to, zda jej schválí i Výbor pro bezpečnost, kterému byl předán k posouzení.

UPDATE: Výbor pro bezpečnost návrh schválil dne 7. ledna 2021 a Poslanecké sněmovně jej zaslal zpět s doporučením ke schválení.

Chcete se dozvědět víc o zaměstnávání cizinců? Sledujte náš blog a odebírejte náš HR newsletter, aby vám nic neuniklo!

Zdroje informací: advokatnidenik.cz a eurozpravy.cz
Zdroj obrázku: Unsplash.com

Anna Minjaríková

Hello, readers! My job is to provide you with some interesting tips and useful information about all the things Czech. ♫ I'll be there for you! ♫

2 thoughts on “Chystá se zpřísnění definice pojmu „rodinný příslušník“ v případě občanů EU

  1. After getting temporary residency so called prechodny pobyt from the partner , what benefits do i get ? Is it possible to get work in other eu countries?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *