AIMMIA: Na podněty od nás z džungle ministerstvo reaguje a problém napraví

Rok a půl působí v České republice organizace s šestipísmenným názvem, ojedinělá svého druhu. AIMMIA neboli Asociace imigračních poradců sdružuje firmy a organizace, které pracují s migranty v naší zemi. Bojuje za to, aby cizinci, kteří si Českou republiku vybrali za svůj nový domov, dostávali správné informace, a zasazuje se o šíření know-how a podporu imigračních poradců mezi sebou. Pro koho je asociace určena? Jaké jsou výhody jejího členství? Předsedkyně AIMMIA Andrea Tkačuková, spoluzakladatelka a CEO Foreigners, odpovídá na tyto otázky nebo i na to, co ji od chvíle založení organizace nejvíc překvapilo.

AIMMIA leden 2024
Asociace AIMMIA se zrodila ke konci roku 2022.

Andreo, kdy vznikla myšlenka na založení AIMMIA?

Bylo to v roce 2022, kdy jsem přemýšlela, že by bylo úžasné mít platformu, která by spojovala profesionály v oblasti imigračních služeb a imigračního poradenství. Nápad jsem tehdy konzultovala s kamarádkou z oboru, jí to přišlo jako skvělá iniciativa, tak jsme daly hlavy dohromady a ona mi pomohla AIMMIA založit. S tím, že finální pošťouchnutí pro to, abychom proměnili myšlenku ve skutečnost, bylo, když jsme se dozvěděli o přípravě nového zákona o pobytu cizinců v Česku, který by měl platit od roku 2026.

Co znamená zkratka AIMMIA?

Název je z angličtiny – Association of Immigration Advisors čili asociace imigračních poradců. Líbí se nám jeho rovnoměrnost, dobře se pamatuje, uprostřed je slůvko “immi” a na začátku písmeno A, kterým začíná moje jméno i jméno kamarádky, která se mnou asociaci zakládala. Tudíž těch souvislostí je víc.

Odkdy přesně AIMMIA funguje, kdo ji vede a kdo patří mezi zakládající členy?

Asociace oficiálně vznikla 8. 11. 2022. V jejím čele stojím já coby předsedkyně a jsem zodpovědná za to, že všechny naše aktivity se dál vyvíjejí. Zakládajícími členy byly firmy Foreigners, IBS, Expat Support, Relocare a Ostrava Expat Center. Co se představenstva týče, tak jsme oslovovali členy, abychom mohli co nejdřív asociaci spustit, a bude se zanedlouho měnit podle toho, kdo je jak aktivní.

Co je posláním AIMMIA?

Naším posláním je prosazovat zodpovědné profesionální a etické poskytování poradenství migrantům v České republice. Chceme, aby se v té oblasti udělal větší pořádek, aby byly jasné a transparentní informace, abychom my, členové, jednali v souladu s etickým kodexem, který máme na webu, aby cizinci dostávali správné informace. Na tom pracujeme.

Pro koho je asociace určená?

AIMMIA je vhodná pro imigrační poradce a ty, kdo se tímto poradenstvím zabývají, včetně advokátů, kteří mohou být členy, ovšem asociace se na ně nespecializuje. Do budoucna, pokud se podaří splnit náš záměr, bychom přibírali i HR specialisty, kteří se chtějí proškolit a lépe se vyznat v imigračních záležitostech.

Jaké jsou výhody členství v AIMMIA?

Sdílíme si know-how a aktuální informace i zkušenosti v této oblasti. Často se v tomto oboru něco mění. Společně víme víc než každá společnost zvlášť.

Díky spolupráci s jednotlivými ministerstvy dáváme připomínky k některým nefunkčním částem procesů. 

Jestliže je někde na úřadě problém – nejčastěji se obracíme na odbor azylové a migrační politiky, jelikož s nimi spolupracujeme prostřednictvím našich klientů – dáváme podnět k nápravě toho, co vidíme a co není vždy v pořádku. Máme velký cíl “uklidit” v oblasti imigrací v Česku a naši členové jsou u toho.

Já velmi věřím ve spolupráci spíše než konkurenci. Jedině společně můžeme posunout tuto oblast dále tak, aby byla funkční a ku prospěchu všech a samozřejmě u toho fungovat v našich firmách a organizacích. Cizinců bude v Česku přibývat a práce bude dost pro všechny.

AIMMIA 2023
AIMMIA sdružuje firmy a organizace, které pracují s migranty v ČR

Je členství v AIMMIA zpoplatněno?

Ano. Roční členský příspěvek je pro fyzickou osobu 8 000 Kč, přidružený člen platí 10 000 Kč. Právnické osoby přispívají 20 000 Kč ročně (řádný člen) nebo 30 000 Kč ročně (přidružený člen).

Kolik má nyní AIMMIA členů a o koho se jedná?

Aktuálně máme 29 členů, kteří jsou vypsaní na našem webu. Jsou to imigrační poradci a firmy, které se zabývají imigračním poradenství pro firmy či jednotlivce. Veskrze jde o české firmy, ne o zahraniční korporáty – pro ty totiž my něco děláme.

Jak se zájemce stane členem AIMMIA?

Kdo se k nám chce připojit, ať vyplní přihlášku a pošle ji na info@aimmia.cz. My se dotyčnému ozveme a vyřešíme vše potřebné – případné otázky z obou stran, dále se zeptáme členů, zda znají tohoto hráče na trhu, jestli jsou nějaké výhrady k jeho přijetí a potom už informujeme o členství.

Co tě za dobu od zrodu AIMMIA nejvíce překvapilo?

Musím říct, že mě příjemně překvapilo, jak velmi dobře jsme přijímaní na úřadech, ministerstvech, u zúčastněných entit. Jednání jsou velice milá, komunikace s ministerstvy je plynulá a velice si jí vážíme. Když máme zpětnou vazbu od nás z džungle, je přijata, vykomunikována a problém napraven. Nesmírně mě to těší, neboť je to v zájmu nás všech a mám ohromnou radost z toho, jak v tomto oboru spolupracujeme, společně věci napravujeme a posouváme je dál.

Chcete se dozvědět víc o AIMMIA? Pokračujte na webové stránky asociace.

Víc ze schůzek AIMMIA a činnosti asociace sdílíme na LinkedInu. Sledujte profil.

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *