Ve Foreigners jsme se rozhodli pořádat specializované webináře, na kterých HR manažery seznamujeme se základy zaměstnávání cizinců a s pomocí našeho zkušeného imigračního týmu se vypořádáváme s vašimi konkrétními případy. Vybraná témata publikujeme na našem blogu. Třeba dneska se dozvíte, jak je to s ohlašováním změny pozice u stejného zaměstnavatele nebo kdo má volný přístup na trh práce. Chybět nebude ani pozvánka na další termín webináře.
I třetizemci s volným přístupem na trh práce musí ohlašovat změnu pozice.
Jak správně ohlásit změnu pozice u stejného zaměstnavatele u držitele zaměstnanecké karty?
▶ V tomto případě je důležité vědět, jestli se se změnou pozice mění také CZ-ISCO, tedy kód, který označuje stupeň statistické klasifikace zaměstnání. Tento kód je pětimístný a obsahuje údaje o 1) hlavní třídě zaměstnání, 2) třídě zaměstnání, 3) skupině zaměstnání, 4) podskupině zaměstnání a 5) kategorii zaměstnání.
▶ Pokud se kód CZ-ISCO nezměnil – tj. pokud se jedná například o postup zaměstnance z juniorní na seniorní pozici – není třeba nic ohlašovat.
▶ Pokud ale zaměstnanec přechází na pozici, která je označena jiným kódem CZ-ISCO, změna se nahlásit musí.
▶ Změnu řádně ohlásíte vyplněním formuláře, který se jmenuje Oznámení držitele zaměstnanecké karty o změně zaměstnavatele, pracovního zařazení nebo o zaměstnání na další pracovní pozici u stejného nebo dalšího zaměstnavatele – k nalezení ZDE.
▶ Ohlášení probíhá obdobně jako u ohlašování změny zaměstnavatele. Formulář je třeba podat na pracovišti odboru azylové a migrační politiky (OAMP). Změnu lze ohlásit i poštou nebo pomocí datové schránky, popřípadě e-mailem s elektronickým podpisem.
Liší se ohlašování změny pozice dle různých typů pobytového oprávnění?
▶ Pokud je cizinec občan EU, tj. má volný přístup na trh práce, tak není nutné změnu pozice ohlašovat.
▶ Třetizemci s volným přístupem na trh práce už jsou ale povinni změnu ohlásit. Pokud je cizinec zaměstnán například na základě neduální zaměstnanecké karty, bude třeba společně s oznamovacím formulářem na OAMP dodat i ověřenou kopii nové smlouvy.
▶ U držitelů modrých karet je třeba během prvních dvou let změnu oznamovat podobně jako u držitelů zaměstnaneckých karet. Poté je nevyhnutelné čekat na souhlas od OAMPu. Po uplynutí těchto dvou let už stačí změny jen ohlásit bez čekání na souhlas.
Jak postupovat u změny zaměstnavatele?
▶ Co se týče změny zaměstnavatele, znovu je třeba rozlišovat, jestli má cizinec volný vstup na trh práce. Pokud má, na změně zaměstnavatele není nic složitého. Stačí jen vyplnit příslušný formulář a poslat na OAMP novou pracovní smlouvu.
▶ Pokud se ale jedná o cizince, který volný přístup na trh práce nemá a jeho pobyt v ČR je vázaný na konkrétní pracovní pozici, postup je o něco složitější. Například je nezbytné striktně dodržovat lhůty. Cizinec má 60 dní na to, aby po skončení pracovněprávního vztahu na bývalé pozici změnil zaměstnavatele – tj. změnu musí v rámci těchto 60 dní ohlásit.
▶ Je třeba si ale dát pozor i na to, že cizinec může do nového zaměstnání nastoupit nejdříve 30 dní po ohlášení změny zaměstnavatele, a to poté, co obdrží souhlas od OAMPu.
▶ Hodí se vědět, že společně s formulářem je třeba na OAMP dodat i doklad o ukončení starého pracovního poměru a novou pracovní smlouvu od vás, jakožto nového zaměstnavatele.
▶ Buďte obezřetní a klaďte důraz na detaily. Všechno si raději několikrát zkontrolujte, nebo využijte našich služeb. Pokud totiž bude v oznámení chyba nebo bude scházet nějaký dokument, Ministerstvo většinou záležitost zamítne a nedá vám příležitost cokoliv upravit. Oznámení budete muset podat znovu, zatímco ona 60-denní lhůta stále poběží…
▶ Změnu lze ohlásit až 6 měsíců po obdržení první zaměstnanecké karty. Výjimkou mohou být situace, kdy byl pracovní poměr ukončen z důvodů dle zákona § 52 a) až e), dohodou ze stejných důvodů, zrušením pracovního poměru zaměstnavatelem ve zkušební době, anebo okamžitým zrušením.
Kteří třetizemci mají volný vstup na trh práce a na jak dlouho?
▶ Na český pracovní trh mají volný vstup studenti nebo absolventi českých vysokých škol, středních škol a odborných vysokých škol. Stejně tak cizinci, kteří se na území České republiky soustavně připravují na budoucí povolání na akreditovaném oboru (a to i když účel jejich pobytu je jiný). Do této skupiny řadíme i akademické pracovníky vysokých škol.
▶ Dále jsou to samozřejmě občané EU a cizinci, kteří mají na území ČR přechodný pobyt rodinného příslušníka občana EU a třetizemci s dlouhodobým pobytem za účelem soužití. V neposlední řadě mají volný přístup na trh práce držitelé trvalého pobytu.
▶ Lhůta cizincova volného přístupu na trh práce je spjata s jeho pobytovým oprávněním. To znamená, že cizinec má volný přístup na trh práce po dobu platnosti tohoto dokumentu.
Kdy bude další termín webináře?
Hojný zájem o webinář nás moc potěšil. Příští termín se bude konat 12. října 2021 ve 14:00 hodin a srdečně vás na něj zveme. Veškeré podrobnosti najdete v události na LinkedInu naší CEO Andrey. Můžete se i rovnou zaregistrovat, a to ZDE.
Při registraci se nezapomeňte podělit o dotazy nebo konkrétní problémy, na které jste v rámci zaměstnávání cizinců narazili. Na webináři se vám kromě CEO Andrey Tkačukové bude opět věnovat imigrační specialista Oldřich Lang, který už se na vás i vaše dotazy těší.
Více informací vám přineseme i v zářijovém vydání našeho HR newsletteru.
Photo source: fauxels, pexels.com