Výhody pro držitele povolení k trvalému pobytu

Máte ve firmě zahraničního zaměstnance, který žije v Česku už několikátým rokem, ale stále nemá povolení k trvalému pobytu a zatím to ani nezvažuje? Sepsali jsme několik důvodů, proč by pro něj bylo výhodné to změnit.

Co byste měli o trvalém pobytu vědět

K tomu, aby mohl expat vůbec o povolení k trvalému pobytu podat žádost, musí nejprve splnit určité podmínky. V první řadě platí, že musí v České republice pobývat alespoň pět let nepřetržitě, byť v tomto případě existuje několik výjimek, kdy mohou expati (například studenti) podat žádost dřív než po pěti letech.

Kromě toho musí expat pro udělení povolení k trvalému pobytu: 

 • splnit zkoušku z českého jazyka 
 • předložit určité dokumenty jako například doklad o ubytování

Tyto konkrétní podmínky ovšem platí pro expaty, kteří nemají rodinné příslušníky s občanstvím EU nebo České republiky. Podmínky pro získání povolení k trvalému pobytu se v případě expatů, kteří mají například manžela nebo manželku z EU či přímo z Česka, v některých věcech trochu odlišují.

To, jak dlouho udělení povolení trvá, se liší podle toho, kde o něj expat zažádá. Je pochopitelné, že pokud žádost podá přímo v České republice, proces schvalování bude kratší – přibližně 60 dní. Reálně ale celý proces trvá déle, tedy přibližně tři měsíce. V případě, že zažádá o povolení k trvalému pobytu prostřednictvím ambasády, bude dotyčný cizinec čekat asi 180 dní

Výhody povolení k trvalému pobytu
Být držitelem povolení k trvalému pobytu má mnoho výhod týkajících se například zaměstnání, sociálních jistot a zdravotní péče.

Výhody trvalého pobytu 

Trvalý pobyt je předstupněm a jednou z podmínek pro získání českého občanství, pokud by o něj měl váš zahraniční zaměstnanec zájem. Sám o sobě ovšem nabízí cizincům pobývajícím v Česku mnoho výhod:

 • Volný přístup na trh práce – v Česku může cizinec pracovat bez pracovního povolení a má stejná práva a povinnosti jako občan ČR. To samozřejmě zahrnuje i právo na mzdu, dovolenou v rozsahu minimálně čtyři týdny a tak dále. Cizinci s trvalým pobytem, kteří nemají zaměstnání, nepodnikají, ani nestudují mají právo požádat o zprostředkování vhodného zaměstnání příslušný úřad práce (ÚP). S tím má cizinec samozřejmě také právo na bezplatné na bezplatné zprostředkování zaměstnání i služby poskytované ÚP. Při splnění podmínek je pak zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání a od toho momentu je za něj hrazeno zdravotní pojištění, stejně jako je tomu v případě občanů ČR. Pokud do evidence zařazen není, zdravotní pojištění musí hradit sám. S trvalým pobytem může expat v České republice také podnikat.
 • Právo na podporu a důchod – držitelé povolení k trvalému pobytu mají v případě stáří, invalidity, ovdovění nebo osiření při splnění určitých zákonem stanovených podmínek, právo na přiznání příslušného důchodu a jeho vyplácení. Částka, kterou cizinec platí na sociálním pojištění, obvykle zahrnuje: pojistné na důchodové pojištění, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (viz předchozí odstavec), pojistné na nemocenské pojištění. V případě, že se cizinec nalézá v sociální situaci, kterou není z objektivních důvodů schopen vyřešit sám, má právo zažádat o sociální dávky. Kromě toho má právo využívat sociální služby, jako je sociální poradenství, osobní asistence, pečovatelská služba a podobně. Cizinec s trvalým pobytem nemusí pro udělení dávek sociální podpory splňovat podmínku jednoho roku pobytu – ode dne udělení trvalého pobytu má stejný přístup k sociálním dávkovým systémům jako český občan.
 • Přístup ke zdravotnímu pojištění a zdravotní péči – se získáním trvalého pobytu přichází také povinnost být v Česku zdravotně pojištěn. Expat bude mít v takovém případě stejná práva jako kterýkoli český občan, což zahrnuje zejména možnost vybrat si zdravotní pojišťovnu, lékaře a zdravotnické zařízení.
 • Přístup ke vzdělání – expat s povolením k trvalému pobytu má v Česku stejný přístup ke vzdělání jako český občan. To znamená, že má právo na bezplatné základní a střední vzdělání s tím, že základní vzdělání je povinné. Po složení maturitní zkoušky může také do 26 let bezplatně studovat na veřejných vysokých školách. Tady je ovšem třeba zdůraznit, že může zdarma studovat pouze v českém jazyce. Studium v jiném jazyce (například anglicky) je zpoplatněno. Cizinci s trvalým pobytem také mohou přihlásit své dítě mezi třetím a šestým rokem do mateřské školky.
 • Podání žádosti o půjčku nebo hypotéku – s trvalým pobytem může expat podat v bance žádost o půjčku nebo hypotéku.

Přihlaste se k našim HR novinkám

Nechte nám svůj email a dostávejte užitečné tipy nejen pro zaměstnavatele expatů v České republice.

V případě, že některý z vašich zaměstnanců zvažuje podání žádosti o povolení k trvalému pobytu, doporučujeme přistoupit k tomuto kroku co nejdříve. Čím dřív to totiž udělá, tím menší je pravděpodobnost, že bude muset skládat náročnější zkoušky z češtiny, které připravuje ministerstvo školství. 

Myslíte, že by vašemu zahraničnímu pracovníkovi mohlo být povolení k trvalému pobytu k užitku? Seznamte ho s výhodami tohoto povolení prostřednictvím obdobného článku na našem blogu pro expaty.

Pokud potřebujete pomoci s relokací vašich zaměstnanců do Česka nebo servisem pro ty, co zde už jsou, neváhejte se nám ozvat – rádi za vás vše zařídíme!

Zdroj informací: ec.europa.eu
Zdroj fotografie: Unsplash.com

Anna Minjaríková

Hello, readers! My job is to provide you with some interesting tips and useful information about all the things Czech. ♫ I'll be there for you! ♫

4 thoughts on “Výhody pro držitele povolení k trvalému pobytu

 1. Dobry den,uz piaty rok,pracujem v ceskej republike trvaly pobyt mam na slovensku ,byvam u priatela,,,,nie som prihlasena k pobytu,,,,poradte mi ….G

  1. Dobrý den paní Grigová,
   vy jste slovenská občanka? Pokud chcete pomoct se zařízením trvalého pobytu, tyto služby nabízíme.
   Ozvěte se nám na info@foreigners.cz a do předmětu dejte „Trvalý pobyt“.

   Děkuji,
   Tereza

 2. Dobry den,

  jsem držitel povoleni pobitu v čr a jsem občan 3ti zemi, Kam mužů cestovat mimo EU Schengenský prostor?
  Prosím o info.
  S pozdraven.
  Aši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *