Zaměstnávání cizinců v České republice je stále aktuálnější téma. S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a legislativními změnami se firmy musí stále více orientovat v procesu relokace zahraničních zaměstnanců. Jaké výzvy dnes HR specialisté nejčastěji řeší? Jak se změnil přístup firem k zaměstnávání cizinců a jak jim v tom může pomoci odborná podpora?
O tom všem jsme si povídali s Oldřichem Langem, který se v Services divizi v naší společnosti Foreigners specializuje na vízový a relokační proces. Pomáhá svým klientům zajistit veškeré legislativní povinnosti, které se točí kolem zaměstnávání cizinců v ČR.
V rozhovoru vysvětluje, co firmám nejvíce komplikuje nábor cizinců, jaké služby jsou pro ně klíčové a jak se legislativa vyvíjí směrem k digitalizaci a usnadnění procesů.
Zjistěte, co by mělo každé HR oddělení vědět o zaměstnávání cizinců a jak mohou firmy celý proces zvládat efektivněji.
Aktuální situace na trhu práce
Český trh práce se stále vyznačuje nízkou mírou nezaměstnanosti a rostoucí zaměstnaností. Podle aktuálních dat za rok 2024 vzrostl počet zaměstnaných meziročně o 116,6 tisíc osob, což představuje nárůst o 2,3 %. Celkem je v ČR zaměstnáno 5 204 000 osob. Za tímto růstem stojí především ženy, jejichž zaměstnanost se v posledních měsících výrazně zvýšila.
S tím však přichází i výrazný nedostatek pracovní síly v některých sektorech. Firmy se stále častěji obracejí na zahraniční zaměstnance, aby pokryly nedostatek odborníků zejména v technologických, výrobních a zdravotnických oborech. Podle statistik cizinci tvoří významnou část pracovní síly v České republice. Ti se uplatňují zejména v průmyslu a stavebnictví.
Jaké typy firem nejčastěji využívají relokační a imigrační služby?
„Naše služby využívají především střední a velké společnosti napříč různými odvětvími. Nejčastěji se jedná o technologické, zdravotnické a inženýrské firmy, které hledají odborníky s vysoce specializovanými dovednostmi, například v oblasti IT, medicíny, strojírenství nebo financí. Tyto firmy často čelí nedostatku kvalifikovaných pracovníků, a proto hledají talenty v zahraničí. S naší pomocí zvládají komplexní proces zaměstnávání cizinců.“
Jak konkrétně naše Services divize usnadňuje firmám proces relokace cizinců?
„Postaráme se o veškerou administrativu spojenou s vízovým procesem, aby byl co nejrychlejší a zároveň plně v souladu se zákony.
Nejde ale jen o relokace ze zahraničí – pomáháme také zaměstnancům, kteří už v Česku žijí. Řešíme například prodloužení pobytových oprávnění, změny zaměstnavatele nebo pracovní pozice, stejně jako dokumentaci pro rodinné příslušníky cizinců.
Každý cizinec musí splnit určité povinnosti vůči státním organizacím a v mnoha případech je nutná součinnost zaměstnavatele. Naše podpora firmám zajišťuje, že všechny procesy proběhnou hladce.“
Jak složité je zaměstnat cizince v české republice a záleží na tom, z jaké země pochází?
„To je otázka – co vlastně znamená složité? 🙂 Každopádně záleží na tom, odkud cizinec pochází. Občané EU mají volný přístup na trh práce, zatímco pro občany mimo EU je proces složitější a často časově náročnější.
Dalším faktorem jsou kvóty na jednotlivých českých ambasádách, kde se žádosti podávají. To může ovlivnit rychlost celého procesu. Kromě toho hraje roli také pozice a kvalifikace uchazeče. Vysoce specializovaní pracovníci s odpovídajícím vzděláním mohou využít vládních programů, které celý postup výrazně zjednodušují.
Celkově se dá říct, že zaměstnání cizince může být složitý proces, a proto se vždy vyplatí konzultovat vše s odborníky. Tím se zajistí nejen dodržení všech povinností, ale i to, že proces nebude trvat zbytečně dlouho.“
Jaké potřeby nejčastěji řeší HR oddělení ve firmách, které zaměstnávají cizince?
„Jedná se o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání, což je Zaměstnanecká nebo Modrá karta.“
Setkal ses někdy s mylnými představami o náboru cizinců?
„Ano, a není jich málo. Dříve si někteří zaměstnavatelé mysleli, že stačí podepsat pracovní smlouvu, cizinec přijede a vše se vyřeší až po příjezdu do ČR. Tak to ale samozřejmě nefunguje.
Dalším častým omylem je špatný odhad délky celého procesu. Někteří zaměstnavatelé mají příliš optimistická očekávání, jiní naopak zbytečně předpokládají, že vše potrvá minimálně deset měsíců, a kvůli tomu od zaměstnávání cizinců úplně upustí. Přitom v některých případech dokážeme celý proces zajistit i za 30 až 60 dní.“
Co tě baví na práci v této oblasti?
„Rozmanitost naší práce, kde skoro každý případ je jedinečný. Mám rád práci s lidmi, takže nejen, že mě baví vedení našeho týmu konzultantů, ale také navazování a udržování vztahů našimi klienty, kde máme kolikrát možnost potkat velmi zajímavé lidi z celého světa. Vždy mám radost, když dokážeme někomu usnadnit a urychlit nebo alespoň zpříjemnit trnitou cestu byrokratickou džunglí.“
Školení pro HR a podpora firem
HR specialisté, OSVČ i advokáti se stále častěji setkávají s potřebou hlubší orientace v oblasti zaměstnávání cizinců. Abychom jim tento proces usnadnili, nabízíme pravidelné bezplatné webináře i komplexní školení Jak zaměstnávat cizince.
Bezplatné webináře probíhají každý měsíc a trvají 45 minut. Jsou zaměřené na aktuální témata a legislativní změny, které mají dopad na zaměstnávání cizinců. Oproti tomu školení JZC je celodenní intenzivní seminář, který poskytuje informace pro HR specialisty, kteří se buď chystají zaměstnávat cizince, nebo už s tímto procesem pracují.
AIMMIA a její přínos
Asociace imigračních poradců hraje klíčovou roli v oblasti zaměstnávání cizinců v ČR. Sdružuje firmy a odborníky, kteří se specializují na legální poradenství a podporu zaměstnavatelů při náboru zahraničních pracovníků. Cílem asociace je zlepšit legislativní procesy, zvýšit informovanost HR specialistů a zajistit, aby zaměstnávání cizinců proběhlo transparentně a efektivně.
Abychom vám i firmám usnadnili orientaci v této oblasti, pravidelně sdílíme nejnovější informace prostřednictvím našich kanálů.
Sledujte změny a buďte o krok napřed!
Zdroje grafu: csu.gov.cz
Zdroje: cs.gov.cz, zpravy.kurzy.cz, alveno.cz, cs.gov.cz, cs.gov.cz