Imigrační expert Oldřich Lang je zpět ve Foreigners: Přeji si, aby cizinci měli na Česko ty nejlepší vzpomínky

O něco málo starší s nepřehlédnutelnými kostěnými brýlemi, ale především zkušenější a plný energie znovu pod hlavičkou Foreigners pomáhat expatům s imigračními nezbytnostmi při přesunu do České republiky nebo záludnostmi, které na ně z úředních šuplíků skáčou při pobytu v naší zemi. Oldřich Lang si z naší brněnské kanceláře na Milady Horákové na chvíli odskočil a my máme velkou radost, že je od letošního jara zpátky. Jakou pozici teď v týmu imigračních specialistů ve Foreigners zastává? Proč ho baví práce s cizinci a co je pro něj v jeho nové roli aktuálně největší výzvou? I na to jsme se přeptali rodáka z Hustopečí a nadšeného cestovatele, kterému se cesty pracovní a osobní někdy přece jen zkříží.

rozhovor Oldřich Lang

Oldo, jak dlouho jsi byl pryč z Foreigners a co jsi mezitím dělal?

Byl to přesně rok a vedl jsem tým vízových konzultantů v nadnárodní personální agentuře.

Co tě přilákalo zpět do Foreigners a jaká je tvoje současná pozice?

Stal jsem se team leaderem brněnské i pražské pobočky, ke kterým patří i realitní sekce, kde zprostředkováváme nejen pro cizince nájemní bydlení nebo i prodej a koupi nemovitosti. Lákalo mě, že tato moje pozice není pouze o vedení skvělého kolektivu, ale je zároveň stále o té “immi” konzultantské činnosti, kde můžu nadále potkávat lidi z celého světa a pomáhat jim se zorientovat v byrokratické džungli, která je před cestou do Česka a mnohdy i po ní čeká.

Oldřich Lang & Andrea Tkačuková
Oldřich Lang při návratu do Foreigners s CEO Andreou Tkačukovou

V čem tě práce s expaty naplňuje?

Baví mě ta rozmanitost. Každy den a každý případ je jiný. Někdy je to opravdu jízda! Svým způsobem pomáháme lidem ze zahraničí, aby měli jednodušší život. Aby se u nás v Česku cítili dobře, aby jejich nová životní etapa v neznámé zemi probíhala co nejpříjemněji. Moc si přeji, abychom v tomto ohledu mohli být na Česko hrdí a aby cizinci měli na naši vlast jen ty nejlepší vzpomínky. Naštěstí právě cizinci dokážou velmi vřele ocenit naše konzultační služby a já si nesmírně vážím pozitivních zpětných vazeb, které dostáváme. To je potom radost takovou práci dělat.

Práce imigračního specialisty vyžaduje spoustu znalostí a mít přehled o zákonech a pravidlech, které se neustále mění… Kde čerpáš znalosti, abys měl platné informace a dokázal klientům nejlépe pomoci?

Ministerstva občas dělají semináře, ale nejlepší škola je praxe, protože jak už jsem zmínil, každý případ je ojedinělý. Sledovat aktuální dění na legislativním poli je samozřejmostí, ale nejvíc si s kolegy vzájemně pomáháme tak, že si sdílíme obecné informace svých klientů a tím si udržujeme to nejlepší know-how. To se pak snažíme sdílet například pomocí webinářů nebo seminářů, které pravidelně organizujeme.

Oldřich Lang a cestování
Pro Oldřicha je cestování esencí života.

Ty sám rád cestuješ. Kde jsi byl naposledy a co ti cestování dává? Pomáhá ti poznávání cizích zemí a tamních obyvatel právě i ve tvé expertíze, tedy v imigrační oblasti?

Naposledy jsem navštívil řeckou Krétu. Cestování obohacuje snad ve všech směrech. Mohl bych o zážitcích ze zahraničí mluvit hodiny. Není to jen o poznávání nových míst, lidí, a kultur, ale leckdy zažijeme překvapivé a náročné situace, které nás pak v životě posunou dál. Cestoval jsem v kuse dva roky a můžu konstatovat, že to změnilo můj pohled na svět a vlastně částečně i tato zkušenost mě přivedla k mému současnému povolání.

Co konkrétně tím myslíš?

Uvědomění, že lidé na světě jsou velmi rozmanití a odlišní, ale jsme pořád lidi a naše planeta patří všem. Důležité je spolu udržovat alespoň základní spolupráci, a to hlavně s příslušným respektem k druhým. Bohužel v realitě se ne vždy toto děje. Já bych chtěl, abychom jako lidstvo mezi sebou fungovali mnohem přátelštěji, a tak se snažím i pracovat a přemýšlet. Při cestování jsem zjistil, jak skvělé je najít v nové zemi někoho, kdo tě vřele přivítá nebo ti s úsměvem pomůže. A teď jsem já ten člověk, co se usmívá a pomáhá 🙂

Co je pro tebe momentálně největší pracovní výzvou?

Chci zefektivnit systém práce celého týmu tak, abychom mohli pomáhat ještě více klientům, ať už přímo cizincům nebo firmám, které cizince zaměstnávají, a zároveň abychom si udrželi tu nejvyšší kvalitu našich služeb. Oslovuje nás více a více firem, což znamená, že naši práci děláme dobře. A to je pro nás to nejcennější. Důležité je si tento standard udržet, zatímco budeme růst.

Stává se ti, že se s klienty spřátelíš a vídáte se i mimo konzultační záležitosti? Třeba potkal jsi někdy svého klienta, když jsi byl v zahraničí na dovolené?

Ano. I když jsem extrovert, tak se nesnažím propojovat svůj soukromý život s mými klienty, ale občas to tak samo vyplyne, že se s klienty potkám i mimo práci. Jednou, když jsme byli na dovolené v Barceloně, mi psala klientka, že letí nečekaně do Barcelony, zrovna když jsem tam byl já, takže kafe na Plaça de Catalunya muselo proběhnout 🙂

Oldřich Lang a expati
S expaty se Oldřich Lang setkává někdy i ve svém volném čase.

Jaká je tvoje rada pro HRy, kteří mají na starosti nábor cizinců – na co si dát pozor, jak k takové práci přistupovat, co jim ji může ulehčit?

To je těžká otázka. Zejména bych doporučil ověřovat si postupy a procesy na více místech. Zákon není vždy jednoznačný nebo srozumitelný a úřednícký výklad se může lišit od toho, jak si zákon vykládáte kupříkladu vy. Situace se také často mění, kvůli covidu, válce, nebo se prostě přirozeně vyvíjejí. Není ale potřeba se toho bát a zamestnávání cizinců kvůli tomu zavrhovat. A ulehčit HRům můžeme třeba my 🙂

Jak se má tvůj pes Teddy?

Teduško, náš Japonský Chin, má už 13 let, takže převážně odpočívá, ale pořád nás obšťastňuje svojí elegantní přítomností.

 

Bavilo vás čtení o Oldřichovi? Nalistujte si předešlý rozhovor s ním v angličtině.

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *