Trvalý pobyt pro vaše zaměstnance z ciziny? Jazyková zkouška zdarma končí v prosinci 2023

Jak jsme informovali na blogu pro expaty a taky v posledním newsletteru HR & Expats, k 31. srpnu 2023 přestalo Ministerstvo vnitra ČR vydávat vouchery na bezplatnou zkoušku z českého jazyka, kterou je potřeba zdolat pro získání trvalého pobytu v ČR. Doposud vydané vouchery je možné využít do konce letošního roku s tím, že od 1. 1. 2024 si uchazeči o trvalý pobyt jazykový test hradí sami. Kolik takový test stojí, lze jej případně nahradit jinou zkouškou a jak jazykový test zvládnout hned napoprvé?

Změny ohledně jazykové zkoušky pro trvalý pobyt v České republice reflektují novelu zákona o pobytu cizinců, která vstoupila v platnost letos v létě a požaduje nově stanovit cenu za umožnění této zkoušky. Poukazy na bezplatný první pokus ke zkoušce Ministerstvo vnitra ČR poskytovalo od roku 2009. Bylo to ze strany státu vstřícné opatření, které podle slov samotného ministerstva „nelze s ohledem na ekonomickou situaci, nárůst uchazečů a zvýšení finančních nákladů za zkoušku již déle zachovat“.

Vydávání poukazů ministerstvo zastavilo s koncem letošních prázdnin. Existující poukazy zůstávají platné do konce roku 2023. Od října 2023 navíc přibyde počet zkušebních míst, a to na některých veřejných školách, které mají ve svém programu výuku češtiny jako cizího jazyka. Nové termíny budou průběžné vypisovány na webu Národního pedagogického institutu České republiky a stránkách zkušebních institucí – doporučujeme sledovat.

Jestliže budou expati skládat jazykovou zkoušku pro trvalý pobyt po 1. 1. 2024, nebudou už moci využít poukazu a za zkoušku zaplatí 3 200 Kč. Cena odpovídá obvyklým cenám za zkoušku úrovně A2 podle Společného evropského referenčního rámce.

Lze prokázat znalost českého jazyka pro trvalý pobyt i jinou zkouškou?

Ano. Za rovnocenné jsou stanoveny:

  •   CCE zkoušky úrovně A2 a vyšší,
  •   státní jazykové zkoušky či maturitní zkoušky
  •   zkouška z českého jazyka pro účely udělování státního občanství dle vyhl. 433/2013 Sb.
  •   aprobační zkouška o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta dle zákona č. 95/2004 Sb.

Oproti předešlým rokům zájem o jazykovou zkoušku z češtiny vzrostl téměř desetkrát. Přitom je nereálné předem odhadnout kolik zájemců a kdy se ke zkoušce přihlásí, jelikož žádost o trvalý pobyt je čistě rozhodnutím samotného expata. „Část cizinců dlouhodobě o povolení k trvalému pobytu nežádá a v ČR žije se statusem dlouhodobého pobytu. Důvodem, proč cizinci v současnosti volí trvalý pobyt mnohem více, než bylo možné předpokládat, může být i to, že v době ozbrojeného konfliktu na Ukrajině hledají jistější a stálejší druh pobytu,“ vysvětluje ministerstvo vnitra.

Jak na úspěšnou zkoušku na první dobrou?

I vzhledem k naplněným termínům, kdy šance na příští pokus může trvat, je vhodné se na zkoušku z češtiny dobře nachystat a absolvovat ji napoprvé. K tomu cizincům pomůže vyzkoušet si, co je čeká, několikrát nanečisto pomocí modelového testu a příručky k přípravě na zkoušku. Odborníci odhadují přípravu na zkoušku na nejméně 50 hodin. Hodí se natrénovat mluvení a nacvičit výslovnost. Ústní část zkoušející nepodceňují a zjišťují, jestli zkoušená osoba umí reagovat na otázky a instrukce, které slyší, i na obrazové podněty.

Přejeme všem žadatelům o trvalý pobyt hodně štěstí u jazykové zkoušky a pokud byste chtěli ohledně žádosti o trvalý pobyt pro zahraniční zaměstnance poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Foto: Canva.com

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *