Prázdninový check-list pro zahraniční zaměstnance: 3 rady, co “ošéfovat” před odjezdem na dovolenou nebo během ní

Léto je synonymem dovolených a pro zahraniční zaměstnance perfektní příležitostí pro delší cesty domů, do rodné vlasti. Na co by si cizinci z třetích zemí, kteří Českou republiku na určitou dobu opouštějí, měli dát pozor? Doporučení a možné nástrahy jsme sepsali do přehledného check-listu.

prázdninový check-list

  • dohled nad poštovní schránkou

Očekává váš zahraniční zaměstnanec úřední dopis od státních institucí, jako je například ministerstvo vnitra nebo ministerstvo zahraničních věcí? Mělo by mu přijít oznámení o vyřízení jeho žádosti o vízum nebo pobyt? Ať si určitě zařídí, aby mu někdo ze sousedů nebo přátel, kteří nebydlí daleko, vybíral poštovní schránku a informoval jej o jejím obsahu. Takové oficiální psaní může obsahovat termíny a časově omezená nařízení, která je záhodno znát co nejdřív osobní nepřítomnosti navzdory.

TIP:
Doporučte svým (zahraničním) zaměstnancům zřídit si a využívat datovou schránku. K té se dostanou snadno a rychle online i na dovolené a nepřijdou tak o žádné důležité upozornění.

  • když už jsem tady… zařídím si nový pas, co se ale může stát?

Dejme tomu, že má váš zaměstnanec z ciziny v procesu žádost o prodloužení pobytu v České republice. Během tohoto řízení odjede do své domovské země a v dobré víře, že využívá času stráveného ve svém rodišti, si tam nechá vystavit nový pas. Ouha. Tímto počinem si může zkomplikovat podanou žádost o “prodlužku”, neboť starý pas, uvedený v žádosti, je najednou neplatný. 

Jestliže chce takový dovolenkář možnosti pořídit si nový pas využít, je třeba tuto změnu neprodleně hlásit příslušnému úřadu, který žádost zpracovává.

Nezapomínat ani na běžnou ohlášku nového pasu v Česku do 3 dnů

Pokud má cizinec pobývající v Česku nový pas, měl by tuto skutečnost na odboru azylové a migrační politiky nahlásit do 3 pracovních dnů. Jestliže si nový pas zrovna vyzvedl a za pár dní mizí na dovolenou, měl by tak tuto změnu oznámit ještě před svým odjezdem.

  • překlenovací štítek před vycestováním z Česka

Váš zahraniční zaměstnanec má zažádáno o prodloužení povolení k pobytu. Doposud ale v této věci nebylo rozhodnuto, zatímco platnost jeho předchozího povolení vypršela. Nyní by rád odjel na dovolenou za rodinou. Co teď? Situaci řeší překlenovací štítek (bridging visa), který ministerstvo vnitra doporučuje využít zejména v případě plánovaného vycestování z České republiky.

Cizinci by při cestovní horečce neměli zapomenout objednat si schůzku na odboru azylové a migrační politiky (OAMP) a “pro sichr” si s sebou vzít vytištěné letenky, kdyby je někdo z úředníků chtěl vidět.

Zajímáte se efektivní a bezproblémové zaměstnávání cizinců? Sledujte náš LinkedIn.

Zdroj fotografie: Canva.com

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *