Školní povinnosti? Poraďte svým zaměstnancům s nostrifikací

Podzim znamená návrat do školních lavic. Zaměstnáváte nebo se chystáte zaměstnat ve vaší firmě cizince, kteří zároveň studují anebo budou studovat na české univerzitě? Potřebujete u svého zaměstnance doložit jeho odborné vzdělání dosažené v zahraničí? Pak se vám budou hodit přehledné základní informace o nostrifikaci – procesu, kdy vzdělávací instituce v České republice schválí předchozí studium či dosažený titul v jiné zemi.

nostrifikace

Nostrifikace se týká cizinců, kteří jsou absolventy základní, střední, vyšší odborné nebo vysoké školy a potřebují, aby jejich zahraniční vysvědčení bylo v České republice uznáno (pro účely dalšího studia nebo právě zaměstnání).

Je to v podstatě uznání vysvědčení či diplomu za rovnocenný s totožným dokumentem, který je udělován v Česku. Nostrifikace je nutná, pokud vysvědčení nebo diplom nemá rovnocenné postavení s vysvědčením vydaným základní, střední, vyšší odbornou nebo vysokou školou v Česku na základě mezinárodní smlouvy o vzájemném uznávání dokladů o vzdělání.

Nostrifikace středoškolského diplomu

Nostrifikaci provádí na základě žádosti příslušný krajský úřad podle místa přechodného/trvalého bydliště žadatele. Posuzuje obsah a rozsah vzdělání absolvovaného na zahraniční škole a porovnává ho s obdobným rámcovým vzdělávacím programem v Česku. Například je vyžadováno, aby délka studia byla přibližně stejná jako v Česku, což je 4 000 hodin.

Žádost je schválena pokud:

  • obsah a rozsah absolvovaného studia jsou víceméně podobné
  • vysvědčení je vydané podle právního řádu členského státu EU s výstupy srovnatelnými s výstupy vzdělání u nás
  • zahraniční vysvědčení je v příslušném členském státu EU považováno za doklad opravňující žadatele k přístupu k vysokoškolskému studiu (je ekvivalentem maturitního vysvědčení v členskám státu EU)

Jestliže se obsah a rozsah dosaženého vzdělání zásadně liší, úřad žádost zamítá.

Pokud se odlišují pouze zčásti, nařizuje krajský úřad nostrifikační zkoušku, která může být povinná z 1-5 vyučovacích předmětů s tím, že cizinci nevykonávají nostrifikační zkoušku z českého jazyka a literatury.

Vždy je k nostrifikaci potřeba dodat transkripty, tedy soupis předmětů a časovou dotaci studia. Je to naprostý základ, bez něhož nemá smysl žádost podávat. Určitě by totiž neuspěla. 

V případě nepřesností je žadatel vyzván k doložení právě toho, co není jasné.

Nostrifikace vysokoškolského diplomu

Nostrifikací diplomu z vysoké školy se rozumí uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání (nebo jeho části) jako rovnocenného se vzděláním získaným v České republice. Současně se uznává i akademický titul, který zahraniční vysoká škola absolventovi přiznala.

Proces provádí veřejné vysoké školy (s výjimkami typu vzdělání na vojenské či policejní akademii).

Nostrifikace je vyžadována coby prokázání kvalifikace na zvolené pracovní místo u regulovaných povolání. V odůvodněných případech je povinná i u neregulovaných povolání. 

Podkladem k žádosti o nostrifikaci je originál či úředně ověřená kopie diplomu a dodatku diplomu nebo obdobných dokladů vydaných zahraniční univerzitou, kterou daný cizinec studoval. K tomu je potřeba přidat úřední překlad diplomu do českého nebo anglického jazyka (včetně překladatelských doložek atp.). Jedná se o apostilizaci nebo superlegalizaci, jejichž nutnost se odvíjí od toho, z jaké země žadatel o nostrifikaci pochází. Například apostilu vyžadují úředníci na dokumentech vydaných v některé ze zemí, které byly součástí Haagské úmluvy z roku 1961. S tím, že Česká republika má s řadou zemí z tohoto seznamu uzavřenou oboustrannou dohodu o “právní pomoci” a v takovém případě apostilu nevyžaduje.

Točí se vám hlava ze všech náležitostí potřebných k nostrifikaci, které doklady je třeba doložit, kdy je požadována apostila či superlegalizace? Stačí nám ve Foreigners dát plnou moc a my se o celý nostrifikační proces postaráme za vás.

Foto: Canva.com

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *