Poplatek za žádost o schengenské vízum vzrostl na 90 euro

Žadatelé o krátkodobé schengenské vízum si od 11. června 2024 musí z kapsy vytáhnout o desetieurovou bankovku navíc. Právě tímto dnem nabyla účinnosti nová výše poplatku stanoveného za podání žádosti o krátkodobé schengenské vízum, a to 90 euro u dospělých jedinců (oproti předchozím 80 euro). 

schengen visa

U dětí ve věku od 6 do 14 let byl vízový poplatek zvýšen ze 40 euro na 45 euro. Stále platí, že děti do 6 let jsou od vízového poplatku osvobozeny.

Zastupitelské úřady České republiky poplatek vybírají za zpracování žádosti a je nevratný. Příjmy získané prostřednictvím žádostí o víza jsou znovu investovány do zpřístupnění více zdrojů, včetně zaměstnanců na zpracování žádostí o víza. Záměrem je tímto zkrátit čekací dobu na schůzky na schengenské vízum.

Komise Evropské unie reviduje potřebu vízových poplatků každé 3 roky a podle vízového kodexu je může zdražit na základě seznamu „objektivních kritérií“. Ta zahrnují roční míru inflace v eurozóně nebo průměrný plat úředníka v zemích EU.

Schengenské vízum a statistiky

Schengenské vízum je povolení vydané schengenským státem, které držitelům umožňuje vstup do schengenského prostoru. Maximální délka krátkodobého pobytu na území členských států Schengenu je 90 dní v jakémkoli 180denním období.

Čísla zveřejněná Evropskou komisí ukazují, že zastupitelské úřady zemí EU a zemí přidružených k Schengenu obdržely v roce 2023 více než 10,3 milionu žádostí o krátkodobá víza. To představuje nárůst o 37 % oproti roku 2022, kdy bylo přijato 7,5 milionu žádostí. 

Přečtěte si (v angličtině) přímou zkušenost třetizemce se žádostí o schengenské vízum.

Lucie Smith

Zdravím! Do komunity cizinců v Česku jsem pronikla nejprve jako lektorka češtiny, později jako markeťačka a nakonec jsem si vzala jednoho Američana. I proto vím, jak náročné může být papírování spojené se zahraničními zaměstnanci, a je mi ctí vám prostřednictvím blogu tento nelehký úkol zjednodušit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *