Lenka Landová je ženou, která má za sebou roky v korporátním prostředí, ale rozhodla se jít jinou cestou – blíž k lidem a jejich příběhům.
Dopřála si čas se nadechnout, promyslet své další kroky a v lednu 2024 s námi začala spolupracovat jako asistentka. Brzy však zjistila, že pomoc cizincům v Česku ji naplňuje mnohem víc, než si dokázala představit.
„Začala jsem jako asistentka, ale práce s lidmi mě tak chytla, že jsem se rozhodla přejít na pozici konzultantky. Chtěla jsem být u služeb pro klienty od A do Z,“ vysvětluje Lenka. Od května 2024 tak působí jako freelance Expat & Immigration Consultant.
Každý den jiný a v tom je to kouzlo
Jak vlastně vypadá její běžný den? Krátká odpověď by mohla znít: žádný den není stejný. Lenka se musí neustále přizpůsobovat potřebám svých klientů, ale zároveň i svému vlastnímu životnímu rytmu – je totiž maminkou dvou dětí a dobrovolničí v neziskové organizaci.
„Hodně pracuji s flexibilitou. Proto preferuji konzultace na domluvený čas a komunikaci e-mailem. Všechno se pak dá přizpůsobit potřebám obou stran,“ vysvětluje.
Někdy den začíná ověřením dokumentu u notáře, jindy konzultací ohledně studentského víza, překladem potvrzení o ubytování nebo třeba přípravou žádosti o prodloužení povolení k pobytu.
Náplň práce je osobní. „Kromě několika opakujících se služeb, jako je nostrifikace vzdělání, je většina procesů šitá na míru konkrétnímu klientovi,“ říká. A právě v této rozmanitosti nachází největší radost: „Letos jsem se snad ještě ani jednou nenudila.“
Jaká je tvoje filozofie práce s klienty?
„Upřímnost a jasná očekávání. Nikdy nenabízím hned celý balíček služeb. Nejprve dělám úvodní konzultaci, kde zjistíme, co klient opravdu potřebuje, a pak se rozhodne, jestli do toho chce jít,“ vysvětluje Lenka. „Všechno detailně vysvětluju – kroky, časový harmonogram i cenu. Není to o tom, aby se klienti nechali unést představou, že to půjde snadno. Je to o realistickém plánování.“
I když je jádrem její práce administrativa, Lenka nezůstává jen u formulářů. Pomáhá klientům zvládnout i první týdny a měsíce v nové zemi.
Vzpomeneš si na klienta, kterému tvá pomoc zásadně změnila situaci?
„Ano. Pomáhala jsem studentovi z Ukrajiny, který po začátku války pobýval na Slovensku. Chtěl studovat v Praze, ale osobní podání žádosti o povolení k pobytu by znamenalo návrat na Ukrajinu. Vše jsme proto vyřešili poštou přes ambasádu – a on dnes opravdu studuje v Praze. Pomáhala jsem mu i s nostrifikací vzdělání a pravidelně se vídáme. Vidět, jak se mu plní sen, je prostě krásné.“
Zažila jsi někdy kulturní nedorozumění nebo vtipnou situaci?
„Vzpomínám si na jeden Vánoční e-mail. Přemýšlela jsem, jestli mám přát ‘Veselé Vánoce’, nebo raději něco univerzálnějšího, protože ne všichni klienti Vánoce slaví. Nakonec jsem napsala něco jako ‘Vše nejlepší k závěru roku’, a zrovna jedna klientka z Indie mi napsala zpět, že Vánoce slaví úplně stejně jako my.“
Kulturní rozmanitost bere jako součást své práce. Otevřenost, empatie a špetka humoru jsou podle ní tím nejlepším receptem na prevenci kulturních nedorozumění.
Co by Lenka změnila, kdyby mohla?
Lenka má s českým imigračním systémem bohaté zkušenosti. A nebojí se říct, co v něm podle ní nefunguje. „Například když celá rodina žádá o povolení k pobytu, musí každý člen předložit vlastní kopie stejných dokumentů. Proč to nejde spojit? Vždyť jde o jednu rodinu!“
A co by jí opravdu usnadnilo práci? „Plná digitalizace. Bez papírů, bez front, s jasnou komunikací online. Ale chápu, že to není tak jednoduché a padělání dokumentů je stále realitou.“
I přes všechny challenge, které práce s cizinci přináší, si Lenka vždy najde čas na lidský přístup.
Jaké jídlo nebo zvyk bys cizincům doporučila?
„Svíčková s domácími knedlíky! Ale ne každý den. A určitě doporučuji prozkoumat českou přírodu. I uprostřed měst máme krásné parky a stezky. To je naše velké bohatství.“
Jaký vzkaz bys chtěla předat cizincům, kteří začínají nový život v Česku?
„Všechno je možné a některé věci jen potřebují čas, trpělivost a otevřenou mysl. Držím všem palce na jejich cestě!“
Lenka je součástí týmu Foreigners v Praze a kontaktovat ji lze nejlépe e-mailem. Profesně ji najdete i na LinkedInu, případně sledujte její odpovědi na Quoře.